שירים וסיפורים על אהבה וחברים


יום שבת, 31 בדצמבר 2011

שני תענוגות מרכזיים ומנוגדים של החיים


ג'ו מחליט לעשות כאילו הוא קורא עתון באדישות, תוך כדי שקלריסה רוכבת עליו. אבל פתאום הוא נתפס לקריאת ידיעה מוזרה על עיר בטריטוריות הצפון-מערביות הנידחות של קנדה, שם כיתרה סופת שלג עזה תחרות כדורגל - שתי הקבוצות לא הצליחו למצוא מחסה וקפאו למוות.

"פעולת הקריאה וההבנה מעסיקה כמה פונקציות נפרדות אך חופפות במוח, ואילו האזור ששולט בתפקוד המיני פועל ברמה נמוכה יותר, עתיקה יותר מבחינה אבולוציונית ומשותפת לאורגניזמים רבים מספור - אבל נגישה בכל זאת להתערבותן של פונקציות גבוהות יותר - זיכרון, רגש, פנטזיה.  אם זכרתי כל-כך טוב את אותו בוקר יום ההולדת של קלריסה - כרטיסים ומעטפות קרועות מפוזרים על המיטה, אור שמש יוקד חודר בעד רווח בווילון - הרי זה מפני שאחת האפיזודות במשחק הקטן שלנו הביאה אותי בפעם הראשונה בחיי לחוות חוויה מלאה ושלמה בשני מקומות בעת ובעונה אחת.
מגורה על ידי קלריסה, במלוא התודעה ויכולת ההנאה, ועם זאת מרותק לטרגדיה שמאחורי הפרט הסנסציוני בעתון, שתי הקבוצות המתפזרות באמצע המשחק ברוחות העזות ושחקניהן מתים במגפיהם בשולי המגרש הבלתי נראה.
כל היצורים המזדווגים חשופים להתקפה, אבל הברירה הטבעית לאורך זמן ודאי הוכיחה כי ההתרבות עשויה להצליח יותר אם היא נעשית בתשומת לב מלאה.  מוטב כי פה ושם ייטרפו המזדווגים בשיא ריגושם, משייחלש כהוא זה דחף הולדה נמרץ.  אבל שניות מספר נהניתי כל כולי בוזמנית משני תענוגות מרכזיים ומנוגדים של החיים: קריאה וזיון".

(מתוך "אהבה עיקשת", איאן מקיואן)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה